jak pracujemy Toruń

czyli najczęściej zadawane pytania

  1. Pierwsze spotkanie z terapeutą - co warto wiedzieć?
  2. Jak wygląda psychoterapia, co się dzieje na spotkaniach?
  3. Kiedy zdecydować się na psychoterapię?

1. Pierwsze spotkanie z terapeutą - co warto wiedzieć?

Na pierwszym spotkaniu terapeuta zapyta Cię o powody przyjścia na spotkanie. Ważne żeby mówić szczerze i otwarcie o tym co Cię sprowadza, czasem powód jest jasny – wydarzyło się coś z czym trudno sobie poradzić. Bywa również tak, że na wizytę w gabinecie złożyło się wiele czynników, które nie muszą mieć ze sobą jasnego powiązania. Może być to również pogarszające się samopoczucie bez wyraźnego źródła. Pacjenci zgłaszają się do gabinetu w wyniku powtarzających się trudności, poczucia utraty kontroli, narastającego niepokoju, bezsenności, objawów niemających przyczyn medycznych, poczucia beznadziei, utraty sensu życia i wielu innych.

Psychoterapeuta pomoże Ci pozbierać informacje, zada kilka pytań, pomoże się uspokoić. Nie musisz przyjść na sesje „przygotowany”. Masz przynieść swoją historię i opowiedzieć ją po swojemu. Psychoterapeuta jest odpowiedzialny za nadawanie całości większego sensu, zwracanie uwagi na to co jest dla Pacjenta niewidoczne. Psychoterapeuta udzieli też odpowiedzi na pytania związane z dalszą pracą, powie jak będą wyglądały spotkania – wyznaczy jasną ramę dla współpracy.
Możesz również pytać o kwalifikacje terapeuty. Pamiętaj, że terapeuta jest przygotowany na Twoje obawy i wątpliwości, możesz mówić o swoich niepokojach – również tych dotyczących spotkania, podjęcia psychoterapii.
Nawet jeśli nie zadasz wszystkich pytań, część z nich podpowie sam terapeuta pomagając Ci w ten sposób oswoić się z nową sytuacją i uzyskać informacje potrzebne do podjęcia decyzji o rozpoczęciu psychoterapii.

2. Jak wygląda psychoterapia, co się dzieje na spotkaniach?

Na spotkaniu możesz mówić o tym, co na dany moment jest dla Ciebie ważne, o tym co dzieje się w Twoim życiu na co dzień, ale także o wspomnieniach, dzieciństwie jak i o tym, co pojawi się na sesji „nagle” i nie jest ściśle związane z tematem rozmowy– nagłe wspomnienie, skojarzenie, sen – różnego rodzaju treści nie pojawiają się bez przyczyny, razem z terapeutą będziecie tworzyć nowe rozumienie pojawiających się myśli. Dzięki temu lepiej poznasz siebie, swoje motywacje, pragnienia i niepokoje. Pozwala to na oswajanie lęków, odważniejsze przyglądanie się sobie, swojemu życiu i wyborom życiowym. Taka wiedza pozwala na dokonywanie zmian, przede wszystkim w sobie. Zmiany w życiu zewnętrznym nie zawsze są rozwiązaniem na doświadczane trudności, to zmiany w nas samych pozwalają na czerpanie większej satysfakcji z życia jakie mamy i jakie jest nam dostępne.
Psychoterapia pozwala na pełniejsze, bardziej twórcze życie, pozwala oswajać lęki i czerpać z nich, pozwala na większą spontaniczność i częstsze doświadczanie radości.

3. Kiedy zdecydować się na psychoterapię?

Wtedy gdy czujesz, że cierpisz, gdy czujesz, że potrzebujesz innego spojrzenia i pomocy drugiej osoby, przygotowanej do niesienia pomocy. Wtedy gdy nie chcesz i nie możesz poradzić sobie ze wszystkim sam/sama. Wtedy gdy czujesz, że potrzebujesz zmiany, nawet jeśli jednocześnie się jej obawiasz.
współpracujemy z:

Ośrodek Psychoterapii Psychodynamicznej Relacja w Poznaniu Ośrodek Psychoterapii Psychodynamicznej Piotr Miszewski w Bydgoszczy Polskie Stowarzyszenie Socjoterapeutów i Trenerów
Certyfikaty i dyplomy naszych terapeutów:

logo Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
REKOMENDACJA TRENERSKA
POLSKIEGO TOWARZYSTWA
PSYCHOLOGICZNEGO
logo Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego
DYPLOM
KRAKOWSKIEGO CENTRUM
PSYCHODYNAMICZNEGO
logo Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego
DYPLOM
STUDIUM SOCJOTERAPII
I TRENINGU INTERPERSONALNEGO
Polskie Stowarzyszenie Socjoterapeutów i Trenerów
CERTYFIKAT SOCJOTERAPEUTY
POLSKIEGO STOWARZYSZENIA
SOCJOTERAPEUTÓW I TRENERÓW

Zespół Pracowni w Toruniu

Psycholog Paulina Pawłowska Psycholog Katarzyna Jakowska Psycholog Dariusz Ozimkiewicz Psycholog Magdalena Marzec